A természeti csodák egyik legszebbike véleményem szerint az északi fények, viszont sajnos erre is igaz, hogy a legjobb dolgok múlandóak. Persze nem kell megijedni, nem kell végérvényesen búcsút mondanunk az északi fényeknek, de várhatóan kevésbé lesz látványos az elkövetkezendő években.
Mit is kell erről tudnunk? Nézzük: A sarki fény a Föld északi és déli sarkánál a légkörbe behatoló töltött részecskék (elsősorban protonok és elektronok) által keltett időleges fényjelenség. Leginkább késő ősztől kora tavaszig figyelhető meg gyakrabban (de nem állandóan) az északi sarkkörtől északra, illetve a déli sarkkörtől délre. A töltött részecskék túlnyomóan a Napból származnak (napszél), kisebb hányadukat a Naprendszeren kívülről érkezett részecskék teszik ki. A töltött részecskéket a földi magnetoszféra nagyrészt eltéríti, a mágneses pólusok körüli tartományban azonban bejutnak a légkörbe. A részecskék ütköznek a légkör atomjaival, ionizálják és gerjesztik az atomokat, a gerjesztett atomok pedig fénykisugárzással térnek vissza alapállapotukba. A kibocsátott fény az atomra vagy molekulára jellemző színű. A színkép látható tartományában elsősorban az oxigén zöld és vörös, valamint a nitrogénmolekulák kékesibolya vonalai jelentkeznek, a sarki fény az ultraibolya tartományban is erős. A jelenség 80–1000 km magasságban fordul elő, de leggyakrabban 100 km magasságban figyelhető meg. - via Wikipédia
Reméljük, hogy a tudósok jóslata csak rövid ideig lesz érvényben, de aki nem szeretné a véletlenre bízni, mihamarabb látogasson meg egy utazási irodát.
További érdekességekért kérjük keressék fel Facebook oldalunkat.
(Szerző: Nagy Ádám | Fotó: Informedexplorer)