Jump to content

A Meta csevegőbotja mindent megjegyez, még azt is, amit talán nem szeretnénk

2025. 05. 08. 16:06

A múlt héten a Facebook társalapítója elindította a Meta AI-alkalmazást, amely saját mesterséges intelligencia (MI) csevegőrobotjának külön platformja. Az alkalmazás, amely az iPhone ingyenes letöltési listáján a második helyre került, személyre szabott válaszokat és tanácsokat ígér a felhasználóknak. Emellett egy új közösségi hálózatot is kínál, ahol az emberek megoszthatják MI-vel folytatott beszélgetéseiket és képeiket. Ám a Meta AI valami mást is hoz a csevegőrobotok világába: megfigyelést.

Egyre többen fordulnak MI-hez nagyon személyes kérdésekkel az orvosi problémáktól kezdve a virtuális barátokig. Egy virtuális asszisztens, amely képes előre jelezni a szükségleteidet – vagy akár a terapeutáddá válni – az MI szent grálja. És a Meta nem az egyetlen cég, amely mélyebben beleássa magát a személyes adatokba, miközben ezt hajszolja.

A Google nemrégiben hozzáadott egy lehetőséget a Geminihez, amely lehetővé teszi, hogy a felhasználók a Google keresési előzményeik felhasználásával személyre szabják a válaszokat. A ChatGPT pedig egy ideje képes rá, hogy emlékezzen a részletekre a beszélgetések között. Azonban a személyre szabott MI korszaka új adatvédelmi bonyodalmakat is hoz: Hogyan lehet kezelni, mit szeretnénk, hogy a botok tudjanak, és hogyan használják fel az információinkat?

 

„Csak azért, mert ezek az eszközök úgy viselkednek, mint a barátod, még nem jelenti azt, hogy azok is.

Előfordulhat, hogy a mesterséges intelligencia olyan irányba terelheti az embereket, ami talán nem is a szándékaik szerint történik, és olyan információk alapján, amelyeket nem biztos, hogy komfortosan éreznek, ha tudják, hogy azokra alapozza a tanácsot” – mondja Miranda Bogen, az amerikai demokrácia- és technológiai központ igazgatója, aki az MI személyre szabás adatvédelmi kockázatait kutatta.

A Meta AI-ban jelenleg nincsenek hirdetések, de Zuckerberg már jelezte, hogy nagy lehetőséget lát a termékajánlások vagy hirdetések megjelenítésében az alkalmazásban a múlt heti bevételi konferencián. Az OpenAI azt mondja, hogy nem osztja meg a ChatGPT tartalmát harmadik felekkel marketingcélokra. A Google szerint pedig a Geminivel folytatott beszélgetések jelenleg nem használhatók hirdetések megjelenítésére, és a vállalat világosan kommunikálná a felhasználók felé, ha változást vezetne be – írja a The Washington Post.

Justin Brookman, a Consumer Reports technológiai politikai igazgatója szerint az MI által támogatott személyre szabott hirdetések önmagukban ellenségesek.

Öt dolog, ami miatt a Meta AI valódi változást jelenthet a magánéletünk szempontjából

  1. Megosztás funkció: a Meta AI-beszélgetéseket bárki nyilvánosan megoszthatja a Felfedezés fülön keresztül, de nincs lehetőség privát vagy baráti körben történő megosztásra.

  2. Facebook- és Instagram-kapcsolat: a Meta AI hozzáfér a Facebook- és Instagram-fiókodból származó adatokhoz, és ezeket vissza is oszthatja, hacsak nem külön Meta AI-fiókot használsz.

  3. Mindent megjegyez: Az AI automatikusan elment minden beszélgetést és fontos információt, és bár törölhetők, a rögzítést nem lehet kikapcsolni.

  4. Tréningcélú adatfelhasználás: a beszélgetéseid – szöveg, kép, hang – felhasználhatók a Meta AI továbbfejlesztéséhez, letiltási lehetőség nélkül.

  5. Reklámcélú adatfelhasználás: bár jelenleg nincs hirdetés a Meta AI-ban, Zuckerberg jelezte, hogy a beszélgetések alapján célzott reklámok jöhetnek, akár más Meta-platformokon is.

Mit lehet tenni, ha valamit nem szeretnél, hogy az AI megjegyezzen?

A Meta AI-alkalmazás nem ad lehetőséget arra, hogy megakadályozd a beszélgetések vagy emlékek mentését. A legközelebbi elérhető lehetőség erre a bejelentkezés nélküli használata a Meta AI weboldalnak.

A Meta AI nem kínál olyan ideiglenes módot sem, mint a ChatGPT, amely lehetővé tenné, hogy egy beszélgetést ne mentse el a történetedbe.

A Meta AI-alkalmazásban elméletileg lehetőséged van a beszélgetéseket és az Emlékek tartalmát később törölni. Azonban a The Washington Post újságírójának tapasztalatai alapján, amikor megpróbálta törölni az emlékeit, az alkalmazás figyelmeztette, hogy nem tűntek el teljesen. Az eredeti beszélgetés, amely tartalmazza az információkat, továbbra is ott maradt a történetében, és felhasználható maradt. Így aztán még a beszélgetéstörténetében is meg kellett keresnie az eredeti beszélgetést, és azt is törölnie kellett.

További probléma lehet, hogy a beszélgetések tartalma — a szavak, fotók és még a hang is — végül visszakerül a Meta AI tréningrendszereibe.

A ChatGPT lehetőséget ad a tréningezés kikapcsolására a mindenki számára lehetséges modelljavítás beállításának letiltásával, a Meta AI azonban nem kínál fel ilyet.

Sok művész és író kifogásolta, hogy a munkájukat MI tréningezésére használják, kompenzáció vagy elismerés nélkül. Néhány adatvédelmi szakértő azt mondja, hogy aggódhatunk, mivel az AI-rendszerek a jövőbeli beszélgetések során kiszivárogtathatják a tréningadatokat. Ezért sok vállalat figyelmezteti az alkalmazottait, hogy csak olyan AI-rendszereket használjanak, amelyek nem használják az adataikat a tréninghez.

A Meta közölte: az MI modelljeit úgy képezi és hangolja, hogy minimalizálja annak lehetőségét, hogy privát információk jelenjenek meg mások válaszaiban. Mégis, a Meta figyelmeztet a szolgáltatási feltételeiben: „Ne ossz meg olyan információkat, amelyeket nem szeretnél, hogy az MI-k használjanak és megőrizzék.”

(Forrás: menandstyle.co.hu;hirado.hu | Kép: pixabay.com)