„A koronavírus-járvány tartós alapokra helyezte az otthoni munkavégzésre épülő munkabeosztást" – állapította meg Oliver Falck, az Ifo üzemszervezési és új technológiai kutatási részlegének vezetője, a tanulmány társszerzője. Felmérésük szerint a németországi cégek háromnegyede vezette be az otthoni munkavégzést alkalmazottainak egy részénél a járványvédelmi zárlat idején. A Linkedin szakmai kapcsolatépítő portál felmérése szerint németországi tagjainak közel fele jelenleg is otthon végzi a munkáját.
„Számos cég számára komoly informatikai és távközlési eszközberuházást igényelt az átállás az otthoni munkavégzésre. Már csak ez is valószínűtlenné teszi az eredeti állapotok visszaállítását” -mutatott rá Falck. Az Ifo felmérése szerint az alkalmazottak 56 százaléka fogadná szívesen, ha otthonról dolgozhatna időnként.
„Mindazonáltal a kizárólag otthoni munkavégzést kínáló álláslehetőség a jövőben is a kivétel marad a szabály alól – jegyezte meg Jean-Victor Alipour, az Ifo szakértője, a tanulmány társszerzője. – A szociális kapcsolatokban otthoni munkavégzéssel fellépő deficit hosszabb távon hátrányt jelent a dolgozó számára, és a digitális eszköztár sem tudja a kreatív eszmecsere és a tudástranszfer minden feltételét kielégíteni. Sokkal valószínűbb tehát, hogy a jövőben a személyes jelenlétet és az otthoni munkavégzést egyaránt magában foglaló valamilyen hibrid foglalkoztatási modell honosodik meg.
Valami olyasmi, ami egyesíti az otthoni munkavégzés rugalmasságát és autonómiáját a munkahelyi kapcsolattartás előnyeivel.”