Hosszú évek kemény munkájával ugyanis nem csak karriered, vállalkozásod építheted fel, de ha nem figyelsz oda kellőképpen magadra, akkor a kiégés szindróma is akadály nélkül lehet úrrá mindennapjaidon. A mentális jóllét hiánya pedig nem csak a produktivitásra és a munkahelyi környezetre van hatással, de magánéleti konfliktusokhoz is vezethet.
A stressz kezdeti fázisában pusztán egy vészjelző, a test természetes riasztórendszere, ami jelzi, hogy figyelj fokozottabban, mert lehet, hogy gond lesz. Testileg-lelkileg feszültebb állapotba kerül az ember készen arra, hogy tegyen valamit. A stressznek azonban van egy másik típusa is, amely az egyre jellemzőbb, túlhajszolt életmóddal, állandó készenléti állapottal és a munkastílussal egyenes útként vezethet a kiégéshez.
A kiégést sokan sokféleképpen értelmezik, a probléma jelentőségét viszont a WHO is alátámasztotta, miután tavaly májusban felvette a kiégés szindrómát a betegségek nemzetközi osztályozásába.
A kiégés előfordulásának gyakoriságát vizsgálta az egyik legfrissebb kutatás, amely arra kereste a választ, hogy mely városok a leginkább érintettek a témában. A Savvy Sleeper által szponzorált globális felmérés 53 ország 69 városában vizsgálta a munkavállalók állapotát és a stressz, illetve kiégés előfordulásának gyakoriságát.
MELY VÁROSOKBAN A LEGROSSZABB A HELYZET?
Talán nem meglepő, hogy az ázsiai városok előkelő helyen végeztek a felmérésben, a lista élén pedig Tokió áll. A második helyen Mumbai végzett, elsősorban a munkaidő, illetve a kimagasló munkahelyi ingázás miatt. A sort Szöul folytatja, ahol átlagosan mindössze 14,2 nap fizetett szabadság jár a munkavállalóknak, ezen kívül a lakosság 52 százaléka kevesebbet alszik, mint az ajánlott napi 7 óra. Íme, a lista első tíz helyezettje:
- Tokió, Japán
- Mumbai, India
- Szöul, Dél-Korea
- Isztambul, Törökország
- Manila, Fülöp-szigetek
- Jakarta, Indonézia
- Hanoi, Vietnám
- Tajpej, Tajvan
- Los Angeles, USA
- Buenos Aires, Argentína