
Az emberi agy fejlődésében szerepet játszó MCPH1-gént ültették majmok genomjába kínai kutatók a Kunmingi Zoológiai Intézetben, azzal a céllal, hogy megfejtsék az emberi intelligencia titkát - írja a Blikk. Emiatt tizenegy genetikailag módosított makákó született meg, rajtuk kísérleteztek a kutatók, de ezt már csak öten érték meg a majmok közül.
Ez volt az első próbálkozás, korábban még nem történt hasonló kutatás. A vizsgálat során azt figyelték, hogyan változik a gének hatására a majmok agya. Az emberéhez hasonlóan a majmok agya lassabban fejlődött a fajtársaikénál, de a mérete nem lett nagyobb.
"A vizsgálatokból kiderült, hogy a transzgenikus majmok rövid távú memóriája és reakcióideje jobb, mint a kontrollcsoporté."
- mutatja be a kutatás eredményét a lap.
A kutatás viszont megosztotta a tudományos világot, hiszen a majmokkal való kísérletezés több etikai kérdést vet fel. Vannak olyanok is, akik a A majmok bolygója című történethez hasonlítják a kutatást.
"Ha megpróbálnak embert csinálni belőlük, azzal csak ártanak nekik. Mégis hol élnének és mit csinálnának? Ne teremtsenek olyan lényt, ami nem tud teljes életet élni semmilyen körülmények között"
- fogalmazta meg véleményét az esettel kapcsolatban a denveri Coloradói Egyetem bioetikai professzora, Jacqueline Glover.
De vannak olyan szakemberek is, akik attól tartanak, hogy "az állatok érdekeit semmibe vevő kísérletek csak még szélsőségesebb génmanipulációkhoz vezetnek".