A cosplay a „costume play” szó rövidített változata, ahol az előadók különböző általuk készített valamilyen rajzfilm figurának a ruhájában vonulnak fel. Ezeket a jelmezt készítő és viselő embereket hívjuk cosplay-eseknek, ők gyakorlatilag külön szubkultúrát alkotnak, melynek középpontjában e szerepjáték szenvedélyük áll. Ez a kultúra Japánból indult világkörüli útjának, ahol nagy hagyománya van beöltözni valaminek vagy valakinek. Ott a hétköznapokból való kiszabadulást szimbolizálja, míg idehaza többnyire csak egy jó móka.
A jelmezötletek legjellemzőbb forrásai az animék, mangák és a különböző nyugati képregények vagy videojátékok világa. Ezeket a fellépők minden esetben saját kézzel készítik el, még a különböző karakterekhez tartozó esetleges fegyverzetet, kiegészítőket is. Az egyetlen része, a paróka, melyet boltban vesznek. Nagyon gyakori a crossplay, vagyis mikor egy általában férfi nőnek öltözik a cosplay alatt. Ennek eredete, hogy az animékben megjelenő férfi karakterek nagyon sok esetben nőies vonásokkal rendelkeznek.
A cosplay természetesen nem csak kizárólag a mókáról szól. Ennek a kultúrának neves versenyein nyerni gyakorlatilag olyan, mint a Miss Americát megnyerni, csak itt az elismerés még nagyobb, hiszen minden, ami miatt az ember nyerhet azt ő maga hozta létre sok hét fáradtságos kétkezi munkával. Idehaza is számos versenyen lehet részt venni, többek között a minden évben megrendezésre kerülő MondoCon versenyein, ahol több kategóriában is lehet indulni.
Forrás és fotó: deviantart.com
Írta: Molnár Adrienn