Jump to content

6 bosszúság, ami a lakásfelújítással jár

2017. 12. 12. 13:09

A lakás- vagy házfelújítással járó kellemes tervezés mellett azért vannak kiborító szituációk, amelyekkel számolni kell egy-egy renoválás során.

1. Vita a mesterrel

A felújításokhoz a jó mesteremberek megtalálása az elsőszámú feladat, ezért ahhoz, hogy ne kerüljünk konfliktusba velük, fontos, hogy előzetesen tisztázzunk minden feltételt. Nemcsak az elvégzendő feladatok és költségek konkretizálása tartozik ebbe a körbe, hanem a határidők megbeszélése, valamint az is, milyen következményekkel jár, ha ezeket nem tartják be.

Ezen kívül beszéljük meg azt is velük, mely napokon, mettől meddig fognak a lakásunkban dolgozni. A viták és félreértések elkerülésének a legjobb módja, ha szerződést kötsz a mesterekkel, ami később hivatkozási alap lehet mindkét fél részére.

2. Felborult élet

A lakásfelújítás lépéseinek pontos megtervezése azért is fontos, hogy előre lássuk, mikor mennyire borul fel az élet otthon. Erről beszéljünk a mesterekkel is, hogy lehetőleg ne arra érjünk haza, hogy előzetes jelzés nélkül pl. a fürdőszobánk már nem használható.

Ha megoldható, akkor a felújítás zűrösebb időszakára keressünk szállást magunknak, a gyerekeinket küldjük el a nagyihoz vagy táborozni, és készüljünk fel arra, hogy a napi rutinunk át fog alakulni erre az időszakra. A napi létezéshez szükséges tárgyainkat különítsük el, hogy a felforgatott lakásban is könnyen elérhetőek legyenek számunkra.

3. Elfogyott az anyag…

Kellemetlen, de könnyen megtörténhet, hogy a felújításhoz szükséges anyag, pl. a csempe, a tapéta vagy valamilyen burkolóelem mennyiségét elszámoljuk, így a munkálatok alatt derül ki, hogy nem lesz elég a befejezéshez.

A mesterek 10% körüli plusz mennyiség beszerzését szokták ajánlani ennek a problémának az elkerülésére, de ha előrelátóak vagyunk, már a vásárlásnál rákérdezhetünk, mennyi idő az esetleges utórendelés. Figyeljünk arra is, hogy ne egy éppen kifutó, akciós terméket válasszunk, amit később már nem lehet pótolni.

4. Lomtalanítás

A lakásfelújítás remek alkalom egy lomtalanításra is, erre már előzetesen készülhetünk. Hetekkel korábban elkezdhetjük átnézni a szekrényeket és a papírhalmokat, amiktől még a felújítás előtt érdemes megszabadulni, így könnyebb lesz helyet teremteni a munkálatokhoz.

A lom összegyűjtése önmagában még nem elég, hiszen ennek elszállításáról is gondoskodnunk kell. Figyeld az évenkénti, ingyenes lomtalanítások időpontját, és ha lakásfelújítást tervezel, akkor időben kapcsolj, és szabadulj meg a felesleges tárgyaidtól. A használható eszközöket, ruhákat jótékony célra is felajánlhatod.

5. Engedélyek

Ne feledkezz el arról, hogy bizonyos munkálatokhoz engedélyt kell kérned, de amihez nem kell hivatalos engedély, azt sem árt bejelentened a szomszédoknak. Ha társasházban élsz, akkor nézd meg, mit ír erről a közös szabályzatotok, még arra is lehetnek kitételek, milyen napszakban végez(tet)hetsz felújítást.

6. Időbeosztás

A felújításhoz idő és energia szükséges, ezért ha nem egyedül élsz, akkor beszéljétek meg, ki mit vállal a feladatokból, hogyan szervezitek meg a napjaitokat. Tisztázzátok, ki fogja ellenőrzi a mesterek munkáját, ki engedi be őket a lakásba, ki jár utána az engedélyeknek, hogyan oldjátok meg a takarítást.

Utóbbi idejére érdemes szabadságot kivenni, vagy segítséget hívni, hogy ne legyen olyan nagy a teher; egy nagyobb munkálatnál az összköltségeket nézve egy takarító hívása már elhanyagolható összegnek számít.

(Forrás: men.hu)