Jump to content

Jó csapatjátékos vagy?

2017. 12. 25. 13:00

Az álláshirdetésekben gyakran olvashatjuk, hogy az ideális jelölt jó csapatjátékos, tehát olyan embert keresnek, aki csapatban is tud dogozni, illetve jól tud működni közösségi szinten is. A felvételi eljárás során ennek a meglétét is szívesen tesztelik, ehhez több jelentkezőt egyszerre hívnak meg, majd csoportos, közösen megoldandó feladatokat adnak nekik, hogy meg tudják nézni, ki hogyan működik csapatban. Felmerül a kérdés: pontosan mit jelent az, hogy valaki jó csapatjátékos? Milyen jellemvonásokkal rendelkezik az, aki csoportban is sikeresen tud dolgozni, és mi különbözteti meg ezeket az embereket a magányos farkasoktól?

Alkalmazkodó

A csapatjátékos egyig legfontosabb tulajdonsága az, hogy remek az alkalmazkodóképessége. Bármilyen helyzethez és bármilyen emberekhez könnyen tud alkalmazkodni, ami nem jelenti azt, hogy feladja a személyiségét, hanem könnyen össze tudja hangolni azt a másikéval, az egyéni céljait és a viselkedését több munkatársáéval.

Feltalálja magát új és váratlan helyzetekben, könnyebben ki tud lépni a komfortzónájából, és ezt nem úgy éli meg, hogy választania kellene saját és mások érdekei között.

Magabiztos

A jó csapatjátékos magabiztos, éppen ezért tud alkalmazkodni vagy kilépni a komfortzónájából, mert a biztos pontokat elhagyva sem válik bizonytalanná. Nem a körülmények, hanem valamilyen belső erő adja neki a stabilitást.

A magabiztosság azért is fontos a csapatjáték szempontjából, mert egy megfelelő önértékeléssel rendelkező ember kevésbé fog félni attól, hogy a csapattársai miatt háttérbe szorul, kevésbé lesz irigy és féltékeny a többiekre, és ez segíti őt abban, hogy könnyebben, félelmek nélkül együtt tudjon működni másokkal.

Konfliktuskezelő

A jó csapatjátékosnak van érzéke a konfliktusok kezeléséhez, és ha nem is profi bennük, nem kerüli a vitás helyzeteket.

Tud figyelni másokra, el tud fogadni más nézőpontokat is, egy ellentétes vélemény kapcsán nem érzi azt, hogy szorul a hurok, veszélybe kerül, hanem megoldásra törekszik. Érti, hogy mi az asszertív viselkedés, nem az a célja, hogy mindig ő győzzön.

(Forrás: men.hu)