Jump to content

Az igazság a lustaságról

2021. 02. 13. 08:56

Felgyorsult élettempónkban az ébrenléti időnk alatt szinte egyfolytában csinálunk valamit. Amikor néha mégis néhány percnyi szünethez jutunk, nem tudunk mit kezdeni vele, nyomban lelkiismeretfurdalás tör ránk, hogy nem csinálunk semmi hasznosat. Pedig nemcsak az „édes semmittevés” szófordulat igazolja, de számos tény is alátámasztja, hogy a lustálkodásra igenis szüksége van a szervezetnek. Fontos tehát megtanulnunk lelkiismeretfurdalás nélkül pihenni, hogy utána újult erővel vethessük bele magunkat a munkába, tanulásba vagy sportba!

Garfield-szindróma

A legviccesebb szinonimája a semmittevésnek a lustaságáról elhíresült macskát megidéző Garfield-szindróma. Pozitív vonatkozásait vizsgálva azonban a lustaság szót helyesebb a lustálkodás kifejezéssel helyettesíteni, amely a pihenést, kellemes időtöltést és feltöltődést jelképezi, ami szükséges és egészséges.

A mindennapi hajsza, az idegfeszítő helyzetek szervezetünkben megemelik az adrenalin, azaz a stressz-hormon szintjét. Ez hasznos, ha egy sürgős feladatot elvégzéséhez kell a dopping, de a folyamatosan magas adrenalin szint megbetegít. Ha testünk-lelkünk számára biztosítjuk a nyugalmat, azzal elősegítjük a regenerálódást, megújulást és így hosszú távon frissek, energikusak maradunk – egy szóval: egészségesek.

Télen lelassulunk

A hideg idő, a rövid nappalok elérkezésével a természet nyugovóra tér, és bár az emberi szervezet képtelen olyan mértékben leállítani az anyagcseréjét, mint azt a téli álmot alvó állatok teszik, mégis, a hideg a mi számunkra is kihívást jelent. Lassul az anyagcserénk tempója, a hideg és a fényhiány következtében az aktivitásunk is csökken, sokkal jobban szeretünk a melegben lustálkodni, mint kint, a hideg, friss levegőn mozogni. A pihenés, az elegendő alvás javítja az anyagcserét, erősíti az immunrendszert, míg a kialvatlanság, a stressz, a túlpörgetett életmód, a rendszertelenség rontja, lassítja.

Lustálkodjunk szorgalmasan!

Aki tehát gyakran lustálkodik, az ellenállóbb a betegségekkel szemben, a semmittevéssel feltöltődnek energia raktáraink, kisimulnak az idegeink, regenerálódik a szervezetünk. Persze ezeket a folyamatokat is lehet még fokozni, úgy, hogy közben zavartalanul pihenünk. Töltsünk néhány napot, vagy legalább néhány órát egy Danubius Spa -ban: szaunázzunk, lazítsunk egy termálmedencében vagy a pezsgőfürdőben. Egy relaxáló masszázs nemcsak az ellazulást segíti elő, hanem a fáradt izmokat, merev ízületeket is felfrissíti. A sárvári, büki, hévízi és margitszigeti termálvizek, a hévízi tőzeg és iszap világszerte elismert jótékony hatásait érdemes kiaknáznunk, hogy a pihenéssel töltött idő még hasznosabb legyen!

(Forrás: szevaszfaszi.hu / fotó: pixabay.com)