A munkatársait nem tudja megválogatni az ember, de azt, hogy miként kezeli őket arra mindenkinek van ráhatása. Egy munkahelyen általában sok különböző ember van összezárva huzamos időre, ezért napi szinten adódhatnak súrlódások, amelyeken túl kell lendülni, vannak azonban olyan dolgok, amiket nem kell csendben tűrni.
Ilyen például az, ha valaki a viselkedésével, szavaival lefoglalja a figyelmedet, eltereli a gondolataidat a munkáról vagy felesleges információkkal traktál – ők az energiavámpírok. Ellenük azonban nem fokhagymával és szentelt vízzel kell védekezni, hanem tudatos stratégiával kell felállítani a határaidat a saját lelki békéd és hatékony munkavégzésed érdekében. Íme, három munkahelyi energiavámpír típus, akit érdemes elkerülni!
A MELODRAMATIKUS
Ő az, aki a személyes határok kifejezést még hírből sem ismeri, és minden mondata után oda lehetne biggyeszteni a „Too much information” táblát. Összemossa a hétköznapok irodai környezetét a hétvégi iszogatással, és válogatás nélkül minden személyes információt megoszt a körülötte lévőkkel. Kedves, hogy a barátjának tekint, és rád bízza a privát élete fordulatos eseményeit, de ezzel rengeteg idődet emészti fel – ami alatt akár a munkádat is végezhetnéd.
Mit csinálj: legyél kedves, de tömör és határozott. Egyértelműsítsd, hogy nem szeretnél erről a témáról beszélni, és nyugodtan nyomatékosítsd, hogy téged ez kellemetlenül érint vagy szeretnél másra fókuszálni.
AZ EGOISTA
Ez a típusú energiavámpír is rengeteg idődet foglalja le, ő viszont azért érzi feljogosítva magát erre, mert úgy véli, a beosztása mindenki más pozíciójánál fontosabb. Beszélgetés közben mintegy véletlenszerűen bedobja, hogy milyen eredményeket ért el, kiket ismer, miközben mások munkáját, teljesítményét lekicsinyli. Valahogy sikerül mindezt egyetlen beszélgetésbe sűrítenie, mintha zombi apokalipszis közeledne, és ez segítene neki a túlélésben. Kellemetlenül éli meg, ha az igazsággal szembesítik, így azonnal hárításba megy át, és téged hibáztat, mert túlérzékeny vagy.
Mit csinálj: Ez a fajta viselkedés egy viszonylag olcsó és gyerekes módja annak, hogy valaki fontosnak érezze magát. A legegyszerűbb ha tudatosítod ezt magadban, és nem vonódsz bele érzelmileg túlságosan, így nem is fog felhúzni olyan könnyen. A leszereléséhez a legjobb, ha kielégíted a figyelem iránti vágyát, miközben finoman másfelé tereled a dolgot.
AZ ÖNÁLLÓTLAN
Ő az, akinek mindenről részletes útmutatót kell adni, és rendszeresen meg kell erősíteni, hogy rendben van, amit csinál. Nem akar csalódást okozni neked, a főnöknek és a csapatnak sem, ezért inkább nem akar semmilyen felelősséggel járó döntést hozni. Ezzel sajnos a tehetetlenség válik a berögzült viselkedésmintává az illető számára. Bár jó szándékkal fordul hozzád, ez az energiavámpír azzal, hogy folyamatosan segítségét kér, mindent újra és újra elmagyaráztat, rengeteg időt vesz el a napodból, így te is kevésbé tudsz hatékonyan dolgozni.
Mit csinálj: Ha minden egyes kérdést megválaszolsz és minden alkalommal a segítségére sietsz, amikor hozzád fut, nem fog önállóságot tanulni ez a személy, csak még jobban függeni fog tőled. Megerősítésre van szüksége, hogy mindent jól csinál és képes döntéseket hozni, ezért adj neki pozitív visszajelzéseket, dicsérd meg időről-időre. Ezek az apró sikerek növelhetik az önbizalmát, így később egyedül is helyt tud majd állni a munka félelmetes világában.
Kipróbáltad már ezeket a taktikákat, de nem érzékelsz változást a helyzetben, sőt még rosszabb is lett? Tarts ki, jó úton jársz! Eleinte épp azért jön vissza és akár próbálkozik még agresszívabban, mert megszokta, hogy valamiféle visszaigazolást kap tőled. Mivel ezt most elvágtad, így az elején tovább fogja nyomni a csengőt, hátha a több inger hatására ismét megkapja a „jutalmát”, de ha konzekvensen lepattannak rólad a kis játékai, egy idő után le fog állni.
Ha kellemetlen érzésed támadt, mert helyenként magadra ismertél, vagy a fent leírtakhoz hasonló visszajelzéseket kapsz a munkahelyeden és felismerted ezt a helyzetet, már előrébb jársz, hogy változtass rajta a saját és a munkatársaid érdekében. Legyél proaktív, ugyanakkor tartsd be a határokat az interakcióid során – bármilyen jól is érzed magad valahol, ez a munkahelyed, ahol bizonyos formák betartása megkívánt. Legyél akár te energiavámpír, akár üldözzön egy téged, az, hogy miként osztod be az idődet a munkahelyeden, csak rajtad áll.