Jump to content

Ügyelj a tudatos telefonhasználatra

2020. 08. 01. 12:37

Mutatjuk azokat a stratégiákat, amelyekkel te is tudatosabb mobil-használó lehetsz.

Elválaszthatatlanok lettünk a telefonunktól – reggel az ő hangjára ébredünk, este vele alszunk el. A napunk nagy része a nagy és a kis képernyő közötti szimultán multi-tasking mutatvány, és ha végre eljutunk a kikapcsolódásig, azonnal elkezdjük a telefonunkat nyomkodni.

Se az állandó kék fény, se az ott látott tartalmak nincsenek azonban jó hatással ránk, akár fizikai, akár pszichés oldalról vizsgáljuk a jelenséget. Lehet ez ellen tenni valamit? Lehet!

MUTATJUK AZOKAT A STRATÉGIÁKAT, AMELYEKKEL TE IS TUDATOSABB MOBIL-HASZNÁLÓ LEHETSZ.

A nemzetközi adatok szerint 3 milliárd ember birtokol okostelefont – vagy az okostelefon birtokolja őket? Reggel a telefonra ébredünk, a telefon mutat utat, bármerre is járunk, és ha véletlenül otthon felejtjük, úgy érezzük minden kommunikációs lehetőséget elvágtak tőlünk, nem tudunk kapcsolatba lépni senkivel. Az okostelefon egy rendkívül hasznos, praktikus, szórakoztató találmány, de egyúttal nagyon veszélyes is lehet.

Hasznos, hiszen már nem kell elfelejtett szülinapok miatt szabadkoznunk és egy idegen országban sem tévedünk el. Miközben pedig korlátlan kommunikációs lehetőség áll rendelkezésre, egyszerre szenvednek károkat az emberi kapcsolatok és a lélek is.

Egy kutatás szerint átlagosan 2617 alkalommal érnek a felhasználók a telefonjukhoz, de a függőknél ez a szám akár 5427-re is felkúszhat.

Ennek számos negatív hatása van a mentális erőnlétünkre, kezdve onnan, hogy egyre rövidebb ideig vagyunk képesek koncentrálni, hogy állandóan új ingerekben fürösztjük az agyunk, ami így sosem képes kikapcsolni, egészen odáig, hogy magányosnak és másokhoz képest kevésbé sikeresnek érezzük magunkat. Szerencsére azonban van megoldás. Imran Rashid és Soren Kenner hamarosan megjelenő könyve, az Offline: Free your mind from smartphone and social media stress épp ebben segít, és az alábbi lépések segítségébel a digitális térből érkező nyomástól szabadíthatod fel mindennapjaidat.

TUDATOSSÁG ÉS AKARATERŐ

Az internet tele van cikkekkel és útmutatókkal, amelyek abban segítenek, hogyan szoktasd le magad a képernyőfüggőségről vagy hogyan tarts digitális detox kúrát. Ha az összeset elolvasod, akkor sem lesz jobb a helyzet, ha nincs meg a kellő akaraterő és elszántság a változtatáshoz. Minden fejben dől el, és különösen igaz ez a mentális egészségre.

VISZLÁT NOTIK!

A szerzőpáros a DFRAG, azaz Digital Fragmentation Syndrome-nak nevezi azt az állapot, amikor valaki egészségtelenül szoros kapcsolatot ápol a telefonjával. A diagnózishoz vezető egyik csalhatatlan tünet, ha folyamatosan a telefonodat piszkálod, hogy jött-e valamilyen értesítés, vagy egyenesen beképzeled, hogy érzed a rezgést a zsebedben, pedig csak a ráfeszült képzeleted játszik veled.

Ideje felszabadítani az agyi kapacitásaidat, és valami hasznosabbra fordítani az energiáidat – kapcsold ki az összes értesítést! Ezzel átveszed az irányítást az értesítéseid felett, és tudatos döntéssé válik az, hogy felmész a Facebookra megnézni, történt-e valami, ami téged is érint, vagy ellenőrzöd az egyéb alkalmazásaidat.

A TELEFONNAK NINCS HELYE AZ ÁGYBAN

Az alvás minőségét több tényező befolyásolja – elfogyasztott ételek, italok, stressz, szorongás, a Vénusz állása – a rossz minőségű vagy kevés alvás pedig tovább ront a tüneteken. Az insomnia elleni harcot a legritkább esetben lehet a sötétben az arcodba világító képernyővel megnyerni. Az kell hozzá, hogy ne legyen karnyújtásnyira a telefon, de este se ez legyen az utolsó, amit látsz, sem pedig reggel az első, amit megpillantasz. Rashid és Kenner erre azt javasolja, hogy ruházz be egy régimódi ébresztőórára, a telefont pedig hagyd egy másik szobában.

ÜTEMEZD BE, MIKOR VAGY ONLINE

Alapvető, hogy állandóan csatlakozunk a világhálóra, ezáltal barátainkhoz, ismerőseinkhez és a többi emberhez. A folyamatos elérhetőség azonban elvonja a figyelmet az igazán fontos dolgokról. Kevésbé koncentrálunk a munkára, és sokkal nehezebben kommunikálunk szemtől szemben. De egy baráti összejövetelen vagy vacsora közben is biztosan előfordult már veled is, hogy inkább a telefonodat nyomkodtad.

Egyszerűen hangzik, mégsem könnyű megszabni ezt a határt magadnak. Hatékony megoldás lehet, ha minden nap egy meghatározott idősávban görgeted a hírfolyamot és az e-mailekre is meghatározott időközönként reagálsz. Ezzel képes leszel hosszabb időn át koncentrálni a feladataidra, hatékonyabb és eredményesebb leszel abban, amit csinálsz, a kreativitásod pedig szárnyalni fog.

(Forrás: igenyesferfi.hu / fotó: pixabay.com)