
Az elszíneződés mértékét jelentősen csökkenteni lehet fogorvos vagy dentálhigiénikus által végzett professzionális fogtisztítással is (ultrahangos fogkőeltávolítás és polírozás). Nagyobb mértékű elszíneződénél a kívánt esztétikai eredmény eléréséhez fogfehérítés lehet javasolt.
A fogfehérítésre használt anyagok oxidálószerek, hidrogén-peroxid vagy arra bomló más anyag. A hidrogén-peroxid bejut a fogszövetbe, ahol belőle szabadgyökök keletkeznek. A szabadgyökök az elszíneződéseket okozó festékmolekulák telítetlen, kettős kötéseivel lépnek reakcióba. Végeredményképp a pigmentekből rövidebb, világosabb vagy színtelen molekulák keletkeznek.
Fontos tudni, hogy egyszeri fogfehérítés nem örökre szól. Az elszíneződéseket okozó szokásokat megváltoztatva azonban hosszú évekig fennmaradhat a világosabb szín. Ha a kiváltó okokat nem szűntetjük meg a fogfehérítés megismétlése 1-1,5 év múlva esedékessé válhat.
Létezik otthoni és rendelői fogfehérítés is. A rendelői fogfehérítésnél magasabb koncentrációjú anyagokat használunk, így az eredmény gyorsabb, látványosabb lesz. Általában olcsóbb megoldást nyújt a fogorvos által vezérelt otthoni fogfehérítés, a folyamat azonban lassabb és többszöri ülést igényel. Bizonyos esetekben a két módszer kombinációjával érhető el a kívánt eredmény.
A gyökérkezelt fogak gyakran elszürkülnek, elsötétednek. Főleg frontfogak tájékán ez igen zavaró esztétikát eredményezhet. A probléma megoldása lehet a belső fogfehérítés, ahol a fehérítő anyagot a fog belsejében helyezzük el, majd lezárjuk és naponta cseréjük a kellő színhatás megjelenéséig.
Az ideális fogszínt az arcszín, életkor is befolyásolja. A médián keresztül sugallt szépségideálok gyakran arra ösztönzik a pácienseket, hogy hófehér fogakra vágyjanak. A fogfehérítés legjelentősebb szövődménye a fogak utóérzékenysége. Ez főleg akkor valósul meg, ha a páciens a sajátjától jelentősen eltérő fogszínt szeretne, mely csak a fogfehérítés túlzott mértékével jöhet létre. Az érzékenység ilyen esetben olyan fokú lehet, hogy egyszerű levegővételnél is jelentkezhet. A túlzott fehérség (melyet a reklámokban, médiában gyakran photoshoppal vagy az összes frontfogra kerülő héjakkal, koronákkal oldanak meg) természetellenes hatást is kelthet, diszharmóniát okozva ezzel az egyén megjelenésében.
A fogakon lévő repedéseken, rosszul záró tömésszéleknél, szuvas területeken a fehérítő anyag bejuthat a fogbélbe, annak károsodását, legrosszabb esetben a fog elhalását okozva.
Nagyon fontos ezért fogfehérítés előtt fogorvos véleményét kikérni az eseteges veszélyekről.
A kontroll nélkül végzett fogfehérítés a nyálkahártya sérülését is okozhatja.
Abban az esetben, ha a kiválasztott szín reálisan, kíméletes fogfehérítéssel elérhető és semmilyen más fogászati akadálya nincs, a fogfehérítés – a nyálkahártya védelmére gondosan odafigyelve – veszélytelen eljárásnak tekinthető.