
Az úgynevezett apokrin mirigyeink termelődését a hormonális rendszerünk szabályozza, ezek főként a nemi szervek és a hónalj területén lévő váladéktermelődésért felelnek. És bár az így keletkezett termék önmagában sem túl bizalomgerjesztő szagú, főként akkor válik igazi bűzbombává, ha hosszabb ideig a bőrünkön marad, ahol az erre szakosodott baktériumok elkezdik lebontani azt – a bomlástermék lesz ugyanis az igazi illatfőnyeremény. Mint láthatjuk, a bűzfelhő megelőzésének egyik kulcsa éppen a baktériumok féken tartásában keresendő.
Dezodorok vs. izzadásgátlók
Így jutunk el a dezodorokig, amelyek főként a már említett baktériumok elpusztítására fókuszálnak, még pedig úgy, hogy megbuherálják a hónalj pH-értékét, így a terep mondhatni baktériummentes övezetté válik. Attól még az izzadás folyamata nem áll le, de a szagok szerencsésebb esetben már alig érződnek.
Az izzadásgátló ezzel szemben gyökerénél ragadja meg a problémát azzal, hogy alumíniumsót tartalmazó vegyületeivel eltömíti a verejtékmirigyeket – az alumínium ugyanis közismert pólusösszehúzó erejéről. Így lényegében megszűnik a verejtékezés, és a már említett baktériumok sem jutnak tápanyaghoz.
A dohányzás és az alkohol is rátesz egy lapáttal
Az alkohol, a koffein és a nikotin is fokozza az izzadás mértékét, mivel értágító hatásúak, amelyek következményeként nagyobb felületen történik a hőleadás. Természetesen a csípős ételek sem kivételek ez alól, így ha szeretnénk gátat szabni a verejtékezésnek egy dögmeleg napon, érdemesebb a fenti hatóanyagok fogyasztásával csínján bánni.
Mikor kenjük be magunkat izzadásgátlóval?
A szakértők szerint éjszaka a legalkalmasabb, ugyanis ilyenkor a test hűvösebb, ráadásul szárazabb is. Az emberek többsége ott hibázik, hogy reggeli tusolás után esik neki a dolognak, pedig ilyenkor a még bőrünkön lévő vízmolekulák lepergetik magukról az izzadásgátló anyag egy részét, még mielőtt az a verejtékcsatornákba bejuthatna, hogy kifejtse tömítő hatását.
Az ezüst a barátunk
Az ezüstszálas anyagok közismertek antibakteriális hatásukról, így érdemes lehet törülközőből, ingből, alsóból vagy zokniból is beszerezni néhány ilyet. Az ezüstszálas pólón például nem tudnak úgy megtapadni a verejték után koslató mikroorganizmusok, így lényegében a dezodorok munkáját egészíthetjük ki ezzel a pálya másik térfeléről. De mivel máshol is izzadunk, értelemszerűen egy jó minőségű ezüstszálas zokni vagy alsó is maga lehet a főnyeremény.