Jump to content

A moviációvesztés

2018. 08. 29. 11:56

A produktivitás, kreativitás és a siker hármas mögött többek között a motiváció az egyik, kulcsfontosságú tényező. A fő hajtóerő, a belső drive, ami minden reggel elindít, ami cselekvésre, növekedésre, fejlődésre késztet, ami változásra inspirál, ami arra ösztönöz, hogy a Steve Jobs által sokat emlegetett magányos extra mérföldet is megtedd. Az elért eredmények pedig hozzásegítenek a sikerélményhez, az elégedettség érzéséhez és a következő célok kitűzéséhez is.

A motiváció szó a latin eredetű movere igéből ered, melynek jelentése mozogni, mozgatni. De mi történik akkor, ha hiányzik ez a hajtóerő, belső mozgatórugó? A motivációvesztésnek számos oka lehet, ezek közül gyűjtöttük össze a leggyakoribbakat:

1. Félelem

A motiváció meghatározza a szervezet aktivitásának mértékét, a viselkedés szervezettségét és hatékonyságát. A félelem, az ismeretlentől, változástól való félelem, viszont gyakran blokkolja ezt a hajtóerőt. A változás folyamata és az ehhez kapcsolt érzések sokszor egy hullámvasúthoz hasonlítanak. Félelem az ismeretlentől, a „mi lesz” érzés, a kíváncsiság, meglátni a lehetőségeket és proaktívan kézbe venni az irányítást. Sokan viszont elakadnak az első két lépésnél és a változástól való félelem megbénítja a gondolkodás, tervezés folyamatát, így gátolják meg magukat a fejlődés, növekedés lehetőségében. Mindeközben a környezet túlnő és szépen lassan elhalad. Változás mindig lesz, amit tehetsz az a felkészülés.

2. Irreális célkitűzések

A kitűzött cél legyen specifikus, mérhető, elérhető, releváns és időkorlátokhz kötött. Ha a SMART gondolat mentén tűzöd ki az elérendő célt, kevesebb az esély arra, hogy a motiváció idő előtt alábbhagyjon. A “nagy” cél továbbra is látható, viszont a napi szinten kisebb elemekre bontott lépések megtétele biztosítja a folyamatos sikerélményt, ami segít továbblendülni a holtpontokon. Lehet nagyot álmodni, de ahhoz is kis lépéseken, mérföldköveken át vezet az út. „Semmi sem lehet különösen nehéz, ha kis lépésekre osztod.” Hanry Ford.

3. Kihívások hiánya

Ugyanúgy, ahogyan az irreális célkitűzések, a túl alacsonyra állított léc, a kihívások hiánya is vezethet motivációvesztéshez. Nem árulunk el vele túl nagy titkot, hogy a csuklóból végzett feladatok unalomhoz vezetnek, ami nem segít a motiváció folyamatos fenntartásában. Kihívásokra vagyunk tervezve, ami nélkülözhetetlen a folyamatos növekedéshez, a szükségletek kielégítéséhez, az új készségek elsajátításához.

+1 Kiégés

A siker és a célok eléréséhez hosszú út és rengeteg munka vezet. Ha nincs rendszeresen dedikált idő, szabadidő a családra, barátokra, kikapcsolódásra, gyakorlatilag egyenes út vezet az idő előtti kiégéshez. Fel kell tudni ismerni, hogy mikor, milyen és mennyi szünetre van szükség, a hosszú távú sikerhez, a motiváció fenntartásához, mert bizony egy dolog egészen biztos, hogy megegyezik azokban az emberekben, akikeket a társadalom „sikeres embernek” titulál: ha elérték kitűzött céljaikat, újakat tűznek ki maguk elé.

(Forrás: igenyesferfi.hu / kép: pinterest)