
Nehéz elhinni, de bizony az agyunk, míg alszunk döntéseket hoz. Információt dolgoz fel és felkészül a teendőkre. Így fordulhat elő, hogy nem vagy tudatodnál mégis döntéseket hozol bizonyos dolgokról.
Ezen kívül míg alszunk addig az agyunk új emlékeket gyárt és a régieket próbálja még inkább elmélyíteni, valamint a kettő közötti kapcsolatokat hozza létre. Ez mind a REM, mind a nem-REM fázisban végbemegy. Ezért is van az, hogy pihenés nélkül nem tudunk tanulni, hiszen nincs, mikor az emlékeknek beépülne az agyunkba. REM fázisban még tudni kell, hogy ilyenkor vésődnek be a különböző mozgások is az agyunkba. Vagyis ha meg tanulunk pár tánclépést vagy vezetni, akkor szükségünk van alvásra, hogy ezek a dolgok az agyunkban is rögzüljenek.
Tudnunk kell még, hogy alvás közben a kreativitásunk is jobb. Mivel alvás közben olyan információk közötti kapcsolatok megteremtésére is képes az agyunk, amit normál esetben soha nem látnánk meg, így előfordulhat, hogy álmunkban születik a legjobb ötletünk. Ezen kívül az alvás rendkívüli módon kedvez a távoli asszociációknak, melyek ébredés után az aha-élményhez vezetnek. Biztos mindenki tapasztalta már ez, mikor alvás közben megvilágosodott valamivel kapcsolatban.
A rochesteri Egyetem kutatói azt is megállapították, hogy miközben alszunk, az agyunk méregtelenít. Ekkor szabadul meg az idegkárosodást okozó molekuláktól, melyek az ébren töltött idő alatt felhalmozódnak.(Feltételezések szerint az alváshiány növeli a Parkinson- és az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát.