A kérdés elég nehéz és nem is lehet rá egyértelmű választt adni, hiszen a segítség mindig függ az egyéntől is, aki épp a könyvet olvassa. Ha hisz benne és úgy csinálja a dolgokat, ahogyan az le van írva, akkor segít. Ha viszont alapból szkeptikusan áll hozzá az egészhez, akkor jobb, ha el se kezdi az olvasást.
Ha mégis úgy gondolod, hogy nekiállsz self-help irodalmat olvasni, akkor viszont néhány alapdolgot be kell tartanod, ahhoz, hogy működjön a dolog:
- Nem kell kiolvasnod a tanácsadó könyveket! Azokra a fejezetekre, témákra koncentrálj, amelyek valóban érdekelnek!
- Feljeszd ki saját olvasási stratégiádat (tervezett idő, post-it, kihúzófilc, könyvjelző alkalmazások, kimásolás stb.), amelynek segítségével a leghatékonyabban tudod felhasználni az olvasottakat.
- Minden fontosabb, megérintőbb fejezet után készíts összefoglalót, és a jegyzeteidre alapozva tűzz ki célokat magad elé! Ne ülj a babérjaidon, találd ki, mi legyen az első lépés, és vágj bele!
- Folyamatosan frissítsd a tudástárad! A kiolvasott, kijegyzetelt könyveket add tovább vagy selejtezd ki, hogy legyen hely az újaknak!
Ha ezeket betartod és nem csak monotonon olvasod az egyes könyveket, hanem el is gondolkodol a jelentésükön a mondatoknak és annak, amit ki akar az író fejezni, akkor lesz haszna. Az egész csak az emberen múlik, hogy mennyire képes magát belehelyezni bizonyos helyzetekbe és tenni is azért, hogy valami változzon az életében.
Ami még fontos, hogy ne cím, borító, vagy szerző alapján válasszuk ki az ilyen könyveket, hanem mindig olvassunk is bele. Olvassuk el a hátoldalát és az alcímet is, hogy biztosan ez-e az, amire szükségünk van, hiszen a cím gyakran becsapja az embert, míg a tartalom nem.