Tévhit #1 – A barna kenyér jobb a fehérnél
Az van, hogy némelyik barna kenyér csak a karamellszínezéknek köszönheti a színét. Egy kenyér pedig attól lehet egészséges, ha teljes gabonaszemekből vagy teljes kiőrlésű búzából készül. Ezek ugyanis kábé kétszer annyi rostot tartalmaznak – ezért is érezheted nehezebbnek –, plusz a magasabb a szelén-, a magnézium- és a káliumtartalmuk is.
Tévhit #2 – Egészséges zsírra váltottál, ezért már bármennyit ehetsz belőle
Az tök jó, ha olivaolajat használsz, egyszeresen telítetlen zsírjaival ugyanis sokkal jobbat teszel a szívednek, mintha mondjuk a naprafogóolajat, vajjal vagy margarinnal főznél, ugyanakkor kalóriatartalmuk nagyjából mindegyiknek megegyezik: 100-120 kcal / kanál, vagyis azért nem árt a mértékletesség.
Tévhit #3 – A friss zöldség és gyümölcs egészségesebb a fagyasztottnál
Jó, ha tudod, hogy a fagyasztott áruk rögtön a mélyhűtőben kötnek ki szüretelés után, vagyis megőrzik a vitaminok és az antioxidánsok jelentős részét. Ezzel szemben a szupermarketekben azokat a bizonyos friss zöldségeket és gyümölcsöket gyakran csak nedvesítő permettel és/vagy minden féle vaxszal optikaitunnungolják. Persze, ez kell is, ha el akarják adni, mert akár egyhónapos tárolási idő után kerülhetnek ki a polcokra, csakhogy eközben
minőségük romlik, tápanyagtartalmuk csökken. Bizonyos zöldségek akár el is veszíthetik némelyik összetevőjüket. Ne félj annyira a fagyasztott áruktól.
Tévhit #4 – A kávé egészségtelen
Ha mértékkel iszod és még a minőségre is odafigyelsz, akkor a kávé nemhogy egészségtelen, de még hasznos is a szervezeted számára. A benne megtalálható antioxidánsok (a klorogénsav és a polifenol) gyulladáscsökkentő hatású, illetve megvédik szervezetedet a szabadgyökök kártékony hatásaitól. És ott van még a koffein is, ami antidepresszáns hatású és fokozza a dopamintermelést, így például a Parkinson-kór és mindenféle idegrendszeri betegségek ellen is véd.