Az Eurostat két nappal ezelőtt kiadta regionális évkönyvét. Az EU luxemburgi székhelyű statisztikai hivatala legfrissebb kiadványa többek között olyan adatokba, felmérések eredményeibe enged betekintést, mint népességi mutatók, gazdasági, turisztikai eredmények, infrastrukturális állapotok, a digitális gazdaság, mezőgazdaság helyzete vagy éppen a születéskor várható élettartam az egyes régiókban.
Az idei regionális évkönyv eredményeiről és a nyugati-, északi-, illetve a dél-európai országok közötti szembetűnő különbségekről a Portflio.hu is beszámolt:
“…a nyugati (és északi) fejlett országokban mennyire egységesen magasabb a várható életkor, mint a kelet-közép-európai régióban. Ezen belül is érdekes a mediterrán térség előnye: az észak-olasz és dél-francia régió szép számait sem feltétlenül a fejlettsége magyarázza, Spanyolországét pedig különösen nem.”
Az Eurostat felméréséből további érdekesség, hogy a társadalmi, gazdasági és környezeti tényezők hatására 2003 és 2014 között az átlagosan várható élettartam például 3,2 évvel emelkedett. A legnagyobb, nemek közti különbség a születéskor várható élettartam tekintetében Litvániában volt megfigyelhető. Itt a nők átlagosan 10,5 évvel élnek tovább a férfiaknál. Általánosságban az Eurostat adatai alapján azonban elmondható, hogy ez a nemek közötti különbség folyamatosan csökken. 2015-ben például a nők várható átlagos élettartama 83,3 év, míg a férfiak születéskor várható átlagos élettartama 77,9 év volt. Spanyolországban, Madridban a születéskor várható élettartam 84,5 év, míg Bulgária Severozapaden régiójában ez a szám mindössze 73,5 év.