Túlterheltség
A túlterheltség az egyik leggyakoribb oka annak, ha valaki nem tudja betartani a határidőket. A túlterheltség annyit tesz, hogy több mindent vállalunk, mint amire erőnk lenne, aminek rendszerint az a vége, hogy semminek nem érünk a végére, vagy egy-egy feladatot, amit kevésbé érzünk fontosnak, folyamatosan félreteszünk.
A túlterheltség sokszor önkéntes alapon alakul ki, vagyis mi magunk választjuk valós kényszerek nélkül, mert nem mérjük fel reálisan az erőforrásainkat. A túlterheltség másik oka az, hogy nem tudjuk, mire mennyi időre lenne szükség, vagyis amikor elvállalunk egy feladatot, nem számoljuk ki normálisan az ahhoz szükséges időt.
Prioritás
Amikor valaki nem tudja tartani a határidőket, akkor gyakran az áll a háttérben, hogy nem tudja felállítani a sorrendet a teendői között. Kevésbé fontos feladatokkal indít, miközben a sürgőseket nem intézi el, ez feszültséget kelt benne, ami ronthatja a koncentrációs képességét is.
A sorrendiséget több szempont alapján lehet felállítani; egy feladat lehet fontos, sürgős, mindkettő vagy egyik sem, ez az egyik szűrő, ami alapján érdemes rendszerezni a teendőinket. Vannak, akik azzal csúsznak meg, hogy meg sem próbálnak rendszert kialakítani, ami totális káoszhoz vezethet.
Fáradtság
A késések egyik gyakori, de fel nem ismert oka az általános fáradtság, vagyis az, hogy nincsenek meg a megfelelő szellemi, fizikai vagy éppen mentális tartalékaink ahhoz, hogy elvégezzük a vállalásainkat.
Ha szeretnél a feladataid végére érni, akkor először meg kell tanulnod pihenni, hogy fel tudd tölteni a raktáraidat, amelyek szükségesek ahhoz, hogy dolgozni tudj. Többek között megfelelő mennyiségű alvással, egészséges táplálkozással, rendszeres mozgással, kikapcsoló és felöltő szabadidős tevékenységek gyakorlásával érheted el azt az állapotot, ami elegendő energiát biztosít a munkához.