A napfogyatkozás közel 60 százalékos lesz, ez azt jelenti, hogy a jelenség maximumán a Hold csaknem 2/3-át eltakarja majd a Napnak. Annak, aki a teljes napfogyatkozást szeretné látni, annak Norvégiáig kell utaznia, hazánkban csak részlegesen lesz látható az égi jelenség.
Mi történik majd?2015. március 20-án, pénteken Magyarországról is megfigyelhető lesz a részleges napfogyatkozás. A napfogyatkozás közel 60 százalékos lesz, ez azt jelenti, hogy a jelenség maximumán a Hold csaknem 2/3-át eltakarja majd a Napnak. Sötét ekkor sem lesz, azonban a napfény mennyisége észrevehetően csökken. A napfogyatkozás kapcsán országszerte számos programmal várnak benneteket, ahol speciális szűrővel ellátott távcsövekkel, illetve védőszemüvegekkel figyelhetitek meg a különleges természeti jelenséget.
Napfogyatkozás akkor jön létre, amikor a Hold pontosan a Föld és a Nap közé kerül, azaz újholdkor. A 2015. március 20-i fogyatkozás valójában teljes napfogyatkozás, azonban a teljesség sávja lakott területektől távol, az Atlanti-óceán vidékein helyezkedik el. Alább látható egy ábra a NASA weboldaláról.
Elfogytak a speciális szemüvegek, mit csináljak?
Ahogy azt megtudhattuk, hogy mindenhonnan elfogyott a speciálisan a napfogyatkozásra készített védőszemüveg. Aki lemaradt, próbál más megoldást találni, hogy láthassa a holnapi részleges napfogyatkozást. A napszemüveg nem jó, ahogy az egyszerű védőszemüveg és a kormozott üveg sem. És a hegesztő szemüveggel is maximum pillanatokra szabad a napra nézni, az ilyenkor felerősödő uv sugarak ugyanis visszafordíthatatlan szemkárosodást okozhatnak.
Az RTL Híradóban Reider Ferenc optometrista szemléletes példával élt a védőszemüveg nélküli napbanézést illetően: "Képzeljünk el egy nagyítót mint egy szemlencse, egy papír lesz a látóideg hártya és amikor ránézünk a napra, akkor az történik, hogy oda fókuszálódik a fény, hopp és kilukasztotta." A híradóban megszólaltatták Burka Gabriellát, a Szent János Kórház főorvosát is, aki azt mondta, a napszemüvegek nem elég erősek, jobban járunk a heggesztőszemüveggel, de hosszú ideig azzal sem lehet a Napba nézni, maximum másodpercekig.
Mit tegyünk akkor? A hvg cikkéből kiderül, hogy távcsövön, látcsövön vagy a fényképezőgép keresőjén át figyelni a jelenséget szintén nagyon kockázatos, ezért a napfogyatkozás megfigyelésének legbiztonságosabb – és legolcsóbb – módja a Nap kivetített képének közvetett nézése. És hogy ez hogy zajlik? A camera obscura elvén alapuló módszer lényege, hogy ki kell lyukasztani egy kartonlapot, mondjuk egy gombostűvel. Nincs más dolgunk, mint kiállni vele a szabadba, és az apró lyukon átszűrődő fény egy alá tartott fehér papírlapra vetíti a Nap képét.