Szakember:
Ha a körömrágás már nem csak egy ártalmatlan szokásként van jelen az életünkben és egészségkárosítóvá válik, akkor szakemberhez is lehet vele fordulni; pl. egy pszichológus is segíthet abban, hogy feltárjuk a körömrágás okát, a mögötte lévő lelki okokat, a szorongás vagy feszültség forrását, amit ezzel a tevékenységgel vezetünk le.
Megoldás egyedül:
Ha valaki nem akar annyit fektetni a megoldás megtalálására, hogy szakemberhez forduljon, egyedül is lehet dolgozni a leszokáson. Azt mondják, hogy ez nem annyira nehéz, mint a dohányzásról való leszokás, de szintén akaraterőt és figyelmet igényel.
A nők valamennyire egyszerűbb helyzetben vannak, mert egy erős műköröm könnyíthet a helyzeten, viszont van, aki a műkörmét is képes lerágni. Mit tehet egy férfi, ha rágja a körmét? Egy tudatosan felépített programmal dolgozhat a leszokáson, ami több lépésből áll.
Megfigyelés:
Először próbáld meg tudatosan megfigyelni, mikor rágod a körmödet, ez segíthet a leszokásban. Elemezd és jegyezd meg, mikor csinálod, és írd fel egy naplóba!
Stresszhelyzetbe kerültél? Írd fel, ha ez okozta a rágást, és azt is, milyen típusú stressz ért: munkahelyi, párkapcsolati vagy valamilyen konfliktushelyzet okozta. Valószínű nem fogsz minden helyzetet felírni, mert sokszor nem veszed észre, hogy rágod a körmöd.
Helyzetfelismerés:
Már egy hét után ki tudod elemezni a szokásodat, kötni tudod bizonyos ismétlődő eseményekhez, történésekhez, hatásokhoz. Nagy koncentrációt igényel, de ha később fel tudod ismerni ezeket a helyzeteket, akkor tudatosabban irányíthatod magadat, és jobban elkerülheted a körömrágást.