Rossz szokás?
A körömrágást sokan csak egy rossz szokásnak tekintik, és nem foglalkoznak vele, aminek az az egyik oka, hogy nem is tudnak arról, hogy rendszeresen rágják a körmüket. Mások komoly problémaként élik meg, ezért szakemberhez fordulnak, hogy le tudjanak szokni róla. A szaknyelv külön elnevezést használ rá, a rendszeres körömrágást onychophagiának nevezi, a köröm (onycho) és az eszik (phago) szavak összetételeként.
Lelki okok
A körömrágás mögött gyakran lelki okok állnak, okozhatja valamilyen szorongás vagy a stressz is. Vannak, akik akkor rágják a körmüket, amikor erősebb stresszhelyzetbe kerülnek, ilyen formában oldják a hirtelen jött feszültséget. Ez a reakció hasonlít ahhoz, mint amikor valaki a haját babrálja, papírgalacsint gyűröget, vagy a tollát rágja.
Gondolkodás közben is
Nemcsak stresszhelyzet okozhatja a körömrágást, vannak, akik szimplán csak akkor kezdenek bele, amikor elgondolkodnak valamin, erősen koncentrálnak, ebbe belefeledkezve kezdenek el rágcsálni. Valamilyen huzamosabb ideig fennálló, akut probléma is állhat a háttérben, ami állandó szorongást okoz, ilyenkor az érintett ennek levezetésére rágja a körmét.
Ez lehet párkapcsolati, életvezetési vagy anyagi gond is, bármi, ami tudat alatt vagy tudatos szinten rendszeresen belső feszültséget, állandó aggodalmat okoz.
Veszélyes?
A körömrágás mértéke különböző lehet, ennek alapján lehet mérlegelni, hogy akarjuk-e orvosolni. Esztétikai problémaként is felfogható, amíg nem gyakoroljuk túl gyakran, de ha rögeszmévé válik, akkor egészségi problémákat, pl. körömgyulladást is okozhat.