Semmi más nem okoz örömet:
A munkaalkoholizmus tipikus tünete az is, hogy a munkán kívül semmi más nem okoz jó érzést, nem is nagyon tudnak másra koncentrálni, a munkán kívüli tevékenységek nem kötik le a figyelmüket, és sajnálják is más tevékenységbe fektetni az energiájukat. Ha mégis megteszik, akkor pedig lelkiismeret-furdalást, bűntudatot éreznek. Ha már szex közben is a fél szemed a telefonon van, akkor kezdhetsz aggódni.
Elhanyagolod a társas kapcsolataidat:
A munkamániások elhanyagolják a társas kapcsolataikat, ami az életformájuk szinte törvényszerű következménye. Mivel sok időt töltenek a munkahelyükön, valamint bűntudatuk van, ha nem a feladataikkal foglalkoznak, rendszeresen lemondják a programokat a barátaikkal.
Egy idő után nem is szerveznek semmilyen programot, mert attól tartanak, hogy végül le kell mondaniuk, vagy mert így elkerülhetik a lemondás miatti megjegyzéseket. A párkapcsolatukra sem tudnak elegendő időt és energiát szánni, későn járnak haza, és otthon sem tudnak kikapcsolni, nem képesek elengedni a munkájukkal járó stresszt és tennivalókat.
„Ez most nem fog összejönni, közbe jött egy fontos meló” – gyakran mondod le ezzel a magyarázattal a programokat? Akkor lehet, hogy baj van!
Minden mást háttérbe helyezel:
A munkamániások az egész életüket a munka köré szervezik, ez az első számú prioritás. Ha néha ráveszik magukat, hogy programot szervezzenek, sportoljanak vagy kikapcsolódjanak, akkor úgy szervezik meg ezeket az elfoglaltságokat, hogy a munkájukkal kapcsolatos teendőiket ne kelljen átszervezniük.
Fizikai leépülés:
A munkamánia következménye fizikai és mentális leépülés is lehet, mivel nincsen semmilyen feltöltődés, sőt a pihenésre és alvásra szánt idő is esetleges és kevés. Egy idő után a munkamániát kísérheti rendszertelen étkezés, hízás vagy fogyás, kimerültség, gyakori fejfájás, gyomorpanaszok vagy egyéb betegségek is.
A munkamániából nem könnyű kilépni, de a szervezet előbb vagy utóbb jelez, ekkor a munkamániás válaszút elé kerülhet. Új tevékenységek bevezetésével, a teljesítési kényszer elengedésével, szakszerű segítséggel ki lehet lépni ebből az ördögi körből, de ehhez fontos a közvetlen környezet és a munkaadó támogatása is.