Marburg-vírus: A vírust 1967-ben fedezték fel, amikor német laboratóriumi tudósokat Ugandából importált majmok fertőztek meg. A tünetei hasonlítanak az eboláéra - vérlázat okozhat, ami a testhőmérséklet emelkedése mellett szervelégtelenséghez és halálhoz vezethet. A halálozási ráta az első kitöréskor 25 százalékos volt. Ez 80 százalékra ugrott fel az ezredfordulón a Kongói Demokratikus Köztársaságban, majd később, 2005-ben Angolában is.
Veszettség: Annak ellenére, hogy az állatokat kötelező veszettség ellen beoltani, Indiában és az afrikai országok nagy részében még mindg nagy eséllyel kapjuk el a veszettséget. „Gyakorlatilag elpusztítja az agyat, nagyon-nagyon súlyosak a tünetei“ - mondta Muhlberger professzor. „Vannak rá ellen- és oltóanyagaink, így gyógyítható az, akit veszett állat harap meg, de ha a beteg nem kap kezelést, biztosan meghal“ - tette hozzá.
HIV: Ez a mai világ legelterjedtebb vírusa, és ez szedi a legtöbb áldozatát is. Első megjelenésekor, az 1980-as évek elején 36 millióan haltak meg. Erős gyógyszeres kezelés mellett a fertőzöttek évekig, sőt évtizedekig is élhetnek még, de sajnos a vírusra nincs igazán gyógymód.
Himlő: Az Egészségügyi Világszervezet 1980-ban jelentette be, hogy már nem jelent többé veszélyt a himlő. Ezt megelőzően évezredeken keresztül küzdött vele az emberiség, és hosszú ideig 3-ból 1 fertőzött belehalt a betegségbe. Azokon, akik túlélték, mély sebek tátongtak, sokan teljesen megvakultak. Csak a 20. században 300 millió halálesetet okozott a himlő.
Forrás és fotó: innov8tiv.com
Írta: Molnár Adrienn