Jump to content

Hungarikumok VIII. - a mohácsi busójárás

2014. 10. 20. 19:07

Hazánk egyik leghíresebb látványossága a mohácsi busójárás, de vajon tudjuk-e mi is ez és honnan származik hagyományunk? Amennyiben nem, úgy itt egy kis áttekintés ehhez a különleges hagyományhoz.

A mohácsibusójárás minden év februárjában rendezik meg és majdnem egy hétig tart. Ez alatt a kicsik és a nagyok számára is remek szórakozást nyújtanak a szervezett programok és a szervezetlen busók.

Származását tekintve két magyarázat él a köztudatban. Ezek közül az első és talán a legelterjedtebb, hogy a télűzés, tavaszköszöntés valamint a termékenység varázslása a célja. Ilyenkor a hagyomány szerint a tél megijed a maszkoktól, hangzavartól és ijedtében elszalad. A másik kevésbé ismert magyarázata egy történelmi mese, mely szerint a török hódoltság elől a Mohács-szigeti mocsárvilágba menekülő őslakosok megunták a török rabigát és az éj leple alatt áteveztek a Dunán, majd ijesztő álarcaikban és maguk által készített zajkeltőikkel elriasztották a törököt a városból.

Hogy a kettő közül melyik az igaz?
Valószínűleg az első. A busójárás más népek hiedelemvilágában is megtalálható, rokonságban áll a riói valamint a velencei karnevállal valamint számos afrikai nép szokásával.

A mai busójárás már inkább szervezett programsor, melynek előre kiadott programterve és menete van. Ezeken természetesen bárki részt vehet a legkisebbektől kezdve. A programsor szervezetlenebb részét képezik a busók, ugyanis nekik még ma is szabad akaratuk van: azt csinálnak, amihez kedvük van a lényeg csak annyi, hogy a főbb programokon megjelenjenek.

A mohácsi busójárás 2012 óta hungarikumnak számít és 2009-ben az UNESCO felvette a szellemi örökségek listájára is.

Forrás és fotó: fesztivalok.varosom.hu

Írta: Molnár Adrienn