A spitzbergáki globális magtár a világ legnagyobb magbankja, amelyet a norvég kormány hozott létre 2008 februárjában a Spitzbergákon a Norvégia és az Északi-sark között fekvő szigetcsoporton. A hegy belsejében található speciális komplexumban -18 fokon, lefagyasztva tárolják a mintákat és még akár hosszabb áramszünet esetén is biztosítják számukra a megfelelő hőmérsékletet.
“A globális magtár végső biztosítékot jelent az emberiség számára, mely évszázadokon át biztosítja a világ élelmiszer-ellátását”, nyilatkozta a BBC-nek a komplexumot üzemeltető cég, a GCDT vezetője.
A kezdeményezés célja nem más, minthogy egy esetleges ökológiai vagy háborús katasztrófa után, mikor néhány növényfaj véglegesen kipusztulna, akkor is visszahozhatók legyenek a halálból.
Jelenleg közel 800 ezer mintát tárolnak, de az építmény úgy lett kialakítva, hogy közel 4,5 millió mintát legyen képes befogadni. Persze a gyűjtés még nem ért véget, hisz folyamatosan érkeznek a minták a világ minden tájáról. Első sorban Japánból, ahol az atomerőmű és a sorozatos vulkánkitörések után a kormány attól tart, hogy eltűnhetnek Japán jellegzetes növényei.
Forrás és fotó: nytimes.com és regjeringen.no
Írta: Molnár Adrienn