Ettől persze még energiaértéke van, mindenféle folyamatok során feltölti glikogénraktárakat és kielégíti a sejtek glükóz-igényét, viszont ha még ezek után is marad fölös felhasználható cukor, akkor a zsírszövetekben raktározza el, vagyis megnövekszik a belső szervek körül elraktározódó zsír mennyisége, egyszóval elhízol.
Persze cukrot azért lehet fogyasztani, de csak mértékkel: az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint érdemes a teljes kalóriabevitelnek csak a tizedét hozzáadott cukorral rendezni, a legjobb, ha ez az arány 5% alatt marad. Az 5%-os szint 25 grammot, kábé 6 teáskanál cukrot jelent.
Oké, ezzel eddig is tisztában voltál, tovább nem is untatunk. Jöjjön a lényeg, és most egy kicsit meglepődnénk, ha nem lepődnél meg azon, hogy melyik italról bizonyították be, hogy felelős lehet a felszedett kilókért és az aputestedért. Röviden annyit, hogy a hagyományos szódavíz hizlal.
Az oka pedig az, hogy
a szén-dioxiddal dúsított italok stimulálják a hormonszintet.
Egy kutatásból kiderült a szódavízet fogyasztók esetében a ghrelin nevű éhségérzetért felelős hormon szintje a hatszorosára nőtt, vagyis ezek az alanyok éhesebbek lettek.
Ezek az alanyok emberek voltak, de például a patkányokon végzett kísérletekből kiderült, hogy azok, akik szénsavas ásványvizet kaptak, 20%-kal többet ettek a szénsavmentes ásványvizet ívó társaiknál.
Azért ez nem azt jelenti, hogy egyáltalán nem lehet és örök életedre elfelejtheted a szénsavas ásványvizet vagy a szénsavval dúsított italokat, inkább csak figyelj oda jobban ezek fogyasztására, csináld okosabban, és ne állandó jelleggel ezeket told magadba.