Jump to content

Így öltözködj alkalomhoz illően

2017. 04. 13. 15:20

Nézzünk néhány alapvető nyakkendő-viseleti szabályt, melyek ismeretei az idő múlásával eléggé elhalványultak. Mert bizony nem mindegy, hogy munkába, bálba, vagy éppen koktélpartira milyen textildarab fedi ingünk gombjait.

Egyáltalán nem meglepő, hogy a mai férfiaknak nem tartozik az alapvető ismereteik közé, hogy milyen dresszkódok vannak érvényben, hiszen manapság sokkal ritkábban van alkalmunk öltönybe bújni. Ezzel persze nincsen semmi baj, elvégre a nyári kánikulát nehéz lenne elviselni tetőtől talpig pingvinbe, de azért jó, ha az alapokkal tisztában vagyunk.

Frakkhoz fehér nyakkendő, vagy fehér csokornyakkendő dukál?

A frakkról a legtöbb végzős középiskolásnak a szalagavató bál juthat eszébe, ahol a bécsi-, valamint az angol keringőket ilyen viseletben szokás ellejteni (meg persze van akinek egy bizonyos rajzolt magyar vizsla jut róla először eszébe, de ez más téma - a szerk.). De mégis mi a különbség az öltöny, a szmoking és a frakk között? Nos, az öltönyt mindenki ismeri, a három közül ez a legelterjedtebb, így akkor viszonyítsunk ehhez: A szmokingnak a nyakrésze le van kerekítve, valamint fekete csokornyakkendő való hozzá. A férfiak olyan eseményeken húztak szmokingot magukra, ahol a hölgyek rövid estélyiben jelentek meg. Ellenben a frakk zakója hátul hosszított, és fehér csokornyakkendő párosítható mellé. Nem nehéz kitalálni, hogy ilyet akkor volt szokás hordani, amikor a nők földig érő estélyit húztak.

Hétköznapi elegancia:

Nagyapáink, dédnagyapáink a hétvégéiket, továbbá az otthon töltött reggeljeiket/délutánjaikat nem mackóalsóban töltötték. Ez a szokás már teljesen kiment a divatból, de annak idején a hosszított zakó alatt (többnyire fekete vagy sötétszürke színű) egy könnyed mellényt illett felhúzni (általában világos szürkét, vagy bézst). Mindez alatt többnyire duplamandzsettás fehér ing feszült - bár a világoskék, illetve a világos rózsaszín is elfogadott volt. A nyakkendőből picit nagyobb volt a választási lehetőség: a fehér és a fekete egyáltalán nem volt jellemző, de a választott darab színvilága nem sokban tért el a mellény színétől. A nadrágból a szürke, illetve a fehér csíkos fekete volt a jellemző, és volt aki cilindert is húzott.

Mi a helyzet a fekete nyakkendővel?

Fekete nyakkendőt tiszta fekete öltöny és fehér ing pároshoz illik hordani, és persze a cipő meg a zokni sem lehet más színű!

"Különleges" színű zakókhoz enyhébb dresszkód párosul:

A mintás, a bordó, vagy épp a kék zakóknál többnyire olyan színű nyakkendőt érdemes választani, amely vagy a zakó gallérjának színéhez, vagy magához a zakóhoz passzol. Túl különcül nem érdemes választani, elvégre nem cirkuszi bohócok vagyunk!

Munkahelyi elegancia:

Manapság is még rengeteg munkahely elvárja az elegáns megjelenést, de egyáltalán nem ragaszkodnak a fekete színhez; a szürke, a barna, valamint a kék öltönyök is szóba jöhetnek. Az ing színe, valamint a nyakkendő mintája szintúgy mondhatni szabadon választott, illetve a cipőből a fekete és a barna az elfogadott.

Ha nem várják el, hogy kiöltözz, de szeretnél adni a külsődre, akkor ezekkel nem lőhetsz bakot:

(Forrás: Menandstyle.hu | Fotó: Pixabay.com, Louis Cope and AW15, Fashionbeans.com)